O NÁS

RCT Martin

Iba tomu sa javia kolesá bicykla ako dve slnká, kto na ňom sám šliape.

O nás

V súčasnosti sa oddiel viac zameriava na cestnú cyklistiku, a to v kategóriách Ženy, Muži B a Masters.

V minulých rokoch medzi elitu oddielu patrili reprezentanti Slovenska telesne postihnutých športovcov Patrik Chlebo, Jaroslav Švestka, Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom. Môžeme sa pochváliť, že patríme medzi málo oddielov, ktoré mali zastúpenie na paraolympiáde v Pekingu 2008.

V súčasnosti máme jedného martinského pretekára Ľubomíra Bugana, ktorý bude reprezentovať Slovensko v odvetví telesne postihnutých športovcov, keď bude robiť pilota na tandeme Vladislavovi Janovjakovi.

  Podporte nás

Naša činnosť

Cyklistický oddiel RCT Martin každoročne organizuje významné cyklistické podujatia. V polovici cyklistickej sezóny organizuje etapové preteky v kategóriách Muži B, Ženy a Masters. Etapovými centrami sú Horný Kalník a Jasenská dolina.

Na záver cyklistickej sezóny si výročie Slovenského národného povstania pripomíname organizáciou cyklistického maratónu Cestou SNP so štartom a cieľom v Martine. Trasa cyklistického maratónu je situovaná cez povstalecké obce.

Cyklistický oddiel pravidelne organizuje spoločné tréningy, sobota o 13. hod. a nedeľa 11. hod., na ktorých sa zúčastňujú aj cyklisti, ktorí nie sú držiteľom cyklistickej licencie. Tréningy sa organizujú v pravidelných termínoch, ak nie sú cyklisti na pretekoch.
Miesto stretávania je oproti SAD Martin.

História RCT Martin

Cyklistický oddiel bol založený v roku 1992 pod názvom RCT (Racing Cycle Team) Martin a bol riadne zaregistrovaný na MV SR ako občianske združenie a na štatistickom úrade mu bolo pridelené IČO. Oddiel je registrovaný aj na Slovenskom zväze cyklistiky a na Slovenskom zväze telesne postihnutých športovcov.

S myšlienkou založenia cyklistického oddielu prišiel Rastislav Belák, ktorý v tom čase pretekal za cyklistický oddiel ZVL Žilina. Pri zakladaní martinského oddielu výrazne pomáhal Ivan Pavliš, ktorý vybavoval celú administratívnu prácu týkajúcu sa registrácie. Prvým predsedom oddielu sa stal Jaroslav Chalúpka.

Po čase prevzal vedenie oddielu Milan Belák, ktorého v roku 1998 vystriedal syn Rastislav Belák.

Na začiatku svojej existencie mal oddiel viac pretekárov zameraných na odvetvie horskej cyklistiky. Úspechy na domácich súťažiach, ale aj na pretekoch v rámci slovenského pohára zbierali bratia Michal a Juraj Meriačovci, Filip Čilík, Jaroslav Klčo a neskôr sa pridal Ľubomír Bugan.

Od tohto roku prešiel oddiel určitými zmenami, čo v konečnom dôsledku prinieslo profesionálnejší prístup vedenia oddielu a pretekárov. Aj napriek amatérskemu zázemiu oddiel funguje na vysokej úrovni a zachováva si dobré meno nielen v regióne Turca, ale aj v rámci Slovenska. Počas svojej existencie si oddiel vychoval veľmi kvalitných pretekárov, ktorí reprezentovali Slovenskú republiku. Za pozornosť stojí účasť lídra oddielu Ľubomíra Bugana na Majstrovstvách Európy na horských bicykloch v roku 1998.

V roku 2000 oddiel po prvýkrát zorganizoval dvojdňové cyklistické preteky v cyklokrose v rámci Slovenského pohára. Preteky boli hodnotené rozhodcami Slovenského zväzu cyklistiky na vysokej úrovni. Počas týchto dvoch dní sa pretekov zúčastnilo 65 pretekárov z popredných slovenských cyklistických oddielov. Medzi zahraničných hostí patrili pretekári z Českej a Maďarskej republiky.

Od roku 2003 je cyklistický oddiel RCT Martin organizátorom Národnej cyklistickej súťaže pre materské, základné a stredné školy. Je našou snahou nadviazať na minulé roky a organizovať túto súťaž aj v budúcnosti.

V roku 2004 sa oddiel zaregistroval do zväzu telesne postihnutých športovcov a zastrešuje kategóriu telesne postihnutých športovcov, v ktorej má zastúpenie jedným pretekárom Patrikom Chlebom. V sezóne 2004 dosiahol veľmi pozoruhodné umiestnenia − za zmienku stojí prvé miesto v etape na európskom pohári v Mníchove, Majster Slovenska v pretekoch jednotlivcov pre rok 2004, druhé miesto v časovke na Majstrovstvách Slovenska. O rok neskôr prišiel medzi nás ďalší vynikajúci pretekár Vladislav Janovjak, účastník paralympiády v Sydney 2004.

Vladislav Janovjak so svojím pilotom Róbertom Mitošinkom pretekajú v kategórii tandem, v ktorej dosahujú vynikajúce výsledky na svetových súťažiach a sú vzorom pre ostatných členov oddielu.


Bolesť je dočasná. Môže trvať minútu, hodinu, deň alebo rok, ale nakoniec opadne a niečo iné ju nahradí. Ak to ale vzdám, je to navždy.

Lance Armstrong

Logo RCT Martin

Naši partneri